Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHORVATSKO 2011

4. 11. 2012

Jednodenní výlet do pohoří Biokovo - ráno odjezd mikrobusem od hotelu,posbírání turistů od jiných hotelů a jízda po horských úzských cestičkách plných serpentýnvzhůru do pohoří.Cestou několik zatávek na focení a prohlídku panoramatu hor.Jedna přestávka delší,prohlídka starého rozbořeného obydlí kde bydleli pastevci dobytka a zemědělci.Prohlídka jejich políčka.Na nejbyšším vrcholku hory je malé parkoviště a vysílač s meterologickou stanicí.Zde krátká půlhodinová přestávka.Focení,prohlídka pohoří a panoramatu moře.Potom cesta zpět dolů,tentokrát v polovině cesty odbočujeme a pokračujeme jinou silnicí dolů.Opět několik zastavení a prohlídek.V odpoledních hodinách návrat do hotelu.

 

Biokovo je nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmacii. Patří také k nejpřitažlivějším přímořským pohořím vv CHorvatsku. Délka se udává cca 35 km a okolo 9 km šířky. Jeho krásu můžete obdivovat po cestě Jadranskou magistrálou po Makarské Riviéře. Ze širšího pohledu začíná na severozápadě v sedle Dupci, na jihovýchodě spadá k déltě řeky Neretvy. Někdy se také hovoří o délce 25 km. Za počátek se bere masiv nad Baškou Vodou a za konec Podgora. Tak či onak, spojení vysokých hor a moře je kouzelné a na Chorvatsko vám nedá zapomenout. Nevyšším vrcholem je Sv. Jure (1762 m. n. m.), dalšími vrcholy jsou pak Sv. Ilja (1640), Veliki Troglav (1659), Šibenik (1450) Štropac (1450), Kimet (1536), Vošac (1421- přesně nad Makarskou) a další.

Biokovo je z geologického hlediska shodné s charakterem Dinárské soustavy zasahující na Chorvatské území, co do složení (vápenec), tak do upořádání (SZ - JV). Pohoří se zvedá strmě přímo z pobřeží tvořící úzký pás poměrně úrodné půdy se středomořskou vegetací. Stěny pohoří jsou většinou holé, případně porostlé ze severu cca do výšky 400 m bukovými lesy a černou borovicí. Ve vyšších polohách najdeme typickou alpinskou vegetaci. Celé pohoří má krasový charakter. Je zde mnoho závrtů, které jsou pro neznalého turistu, pokud se pohybuje mimo vyznačené stezky (což je zakázáno), nebezpečné. Kupodivu tady nenajdeme žádné vodní toky. Veškerá vláha pochází tedy z deště, nebo sněhové pokrývky, která je ve výšce nad 800 m v zimních měsících souvislá a stálá.

Přes určitou „nehostinnost" zde vždy žili lidé a hospodářsky některá místa využívali. Jedná se především o malá údolíčka, kam po svazích stéká všechna voda a ta pak stačí k pěstování některých plodin. I dnes můžete po cestě vidět obdělaná políčka s  kamennými domy typickými pro tuto oblast Chorvatska. Desítky těchto údolíček jsou porostlé „cockpitským lesem", což je bukový les využívající právě této vláhy.

Pokud vás unaví koupání na překrásných plážích Makarské riviéry a budete chtít do hor ... není nic jednoduššího. Nutno podotknout, že park je z důvodů  bezpečnosti otevřen od 7.00 - 20.00 hodin. Jsou tři možnosti, jak se dostat na druhou nevyšší horu Chorvatska:

1-pěšky - tzv. Rodičovou cestou (Rodičeva cesta) s výchozím bodem Tučepi, přes Horní Tučepi a skalní sedlo Staza (zde je jediná „konoba", tedy místo k občerstvení na cestě). Tato turistická cesta je cca 100 let stará, dobře udržovaná. Doporučujeme zvážit fyzickou zdatnost a v žádném případě nezapomenout na dostatek vody a dobré obutí. Při troše dobré vůle a námahy do sedla (cca 1000 m n. m.) dojde průměrně zdatný člověk. Zbývající úsek na vrchol je pouze pro zkušené vysokohorské turisty.

2-vlastním autem - výlet pohodlný, ale jen pro zdatné řidiče. Pokud máte „velké auto", jeďte mikrobusem. Na okraji Makarské na semaforech odbočíte směrem do hor (směr Vrgorac) a pokud budete sledovat „cedule", vjezd do parku neminete. Počítejte s tím, že při vjezdu se platí mýtné + vstupné (20 kuna za auto + 35 kuna za osobu). Cestou Vaše autíčko musí na cca 35 km překonat převýšení skoro 1700 m po velmi úzké silnici, kde je třeba velmi často couvat (auta vprotisměru). Také návrat není bez nebezpečí, celou cestu brzdíte vším co máte. Vezměte tedy v úvahu nejen Vaše řidičské schopnosti ale, i technický stav vozidla. Pokud přesto vyrazíte, dojedete cca 50 m pod vrchol Sv. Jure. Nejlépe vyrazit brzy ráno, nebude takový provoz.

3-mikrobusem - za cenu cca 150 kuna pořádají tento výlet všechny turistické agentury na Makarské rivieře.

Sveti Jure - druhá nejvyšší hora v Chorvatsku

 

Ať už jste se rozhodli pro jakýkoli způsob „výstupu", využijete jistě několika vyhlídkových ploch k odpočinku a k fotografování. Jako na dlani uvidíte nádherné barvy moře, jako na šňůrce navlečené perly pobřežních chorvatských vesniček a středodalmátské ostrovy (Hvar, Brač). Na vrcholu hory je umístěn od 60 let minulého století televizní vysílač. Vedle pak najdete repliku původní kapličky z 12. století. Ta bohužel byla zbořena při instalaci vysílače. Kaplička není přístupná, pouze v den sv. Jiří. Větší historickou hodnotu mají obyčejné kamenné domky, které budete míjet při své cestě. Jedná se mnohdy o stovky let staré domy s typickou dalmatskou architekturou.

Jestli budete mít štěstí a bude dobrá viditelnost, pohled, který se Vám otevře, Vám vynahradí tu trochu námahy. Vidět můžete na mořské straně ostrovy Hvar, Brač, Vis, Korčula, Lastovo, poloostrov Pelješac; na straně do vnitrozemí Chorvatska uvidíte město Imotski s krasovými jezery a rozsáhlá území Bosny a Hercegoviny, kde vynikne pohoří Čvrsnica (2 222 m), Preni (2 103 m), Čabulja (1 867 m).