Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maroko 2014

15. 10. 2014

AGADÍR je město poměrně nové, pro Maroko netypické. Leží v jihozápadní části země a míří sem spousta leteckých zájezdů. Jsou zde především moderní budovy, které vznikly po silném zemětřesení, které roku 1960 dosáhlo síly 5,7 Richterovy stupnice a bylo skutečně ničivé. Na troskách původního města vznikly mnohdy budovy s železobetonovými konstrukcemi, jiné pouze z cihel, ale nikde už neuvidíte jako stavební materiál dřevo.

Všechny budovy jsou přehlídkou výstavních paláců a moderních staveb 20. a 21. století. Nepřekvapí Vás ohromné množství rozestavěných hotelů stejně jako soukromých domů či kancelářských budov, často i v evropském stylu. S typickým orientem se zde mnoho nesetkáte. Jen u místních obchodníků, kteří prodávají upomínkové předměty a pak na trzích – souku, kde je ten pravý místní život. Tam můžete zakoupit mnoho druhů místních koření, sušených bylin a směsí pro čaje. Najdete zde zboží ručně dělané z kravských, telecích a velbloudích kůží od bot přes kabelky až ke krásným koženým bundám a množství všeho, z čeho až přechází zrak. Například stovky druhů různých šátků, ale pozor, zdaleka ne všechny jsou pravé marocké, velká většina je Made in Vietnam…můžete tady zabloudit na trh s ovocem a zeleninou, stejně jako na trh živých zvířat.

U stánků ochutnat různé místní speciality a zapít přírodním džusem, který Vám před očima vymačkají úplně čerstvý. Nejčastěji pomerančový a grapefruitový. Je zde velký moderní přístav, nedaleko něj malá ZOO. Nad přístavem se tyčí pevnost s panoramatickým výhledem na Atlantik a město s přístavem. Pěstují se hlavně citrusy, které nejsou určeny k jídlu a všude na ulicích se z nich vymačkávají právě ty pravé nefalšované džusy. Je to město obchodní a rybářské, ale dnes především turistické. Má obrovské písečné pláže táhnoucí se kilometry a omývá je Atlantik.

MARAKÉŠ

Město bylo založeno v počátcích vlády Almoravidů mezi roky 1062 a 1070 (přesný rok není znám). Zpočátku mělo město pravděpodobně podobu tábora a trhu nebo opevněného města tvořícího se kolem tábora.

Město leží v srdci původní palmové oázy na jihu Maroka. Z jedné strany je obklopeno pouští, z druhé strany zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Typickou barvou města je červená, kterou nesou všechny historické budovy a opevnění. Okouzlujícím místem je náměstí Djemaa El-Fna, které ožívá již v ranních hodinách, kdy prodavači otevírají své obchody. Nejpůsobivější je v noci, kdy se promění ve velké místo gurmánských zážitků.

TAFRAOUT

Objevte krásu planiny Souss, ze které si můžete prohlédnout ty nejrozmanitější scenérie v Maroku. Na tomto vrcholku nad městečkem Tafraout budete mít úžasný výhled na údolí plné malých berberských osad ležících na úbočí hor. Tafraout je malá, ale fascinující berberská vesnička obklopená palmami a známá díky mandlím. Tento výlet ve vás zanechá nezapomenutelné zážitky.

MASSA

Vydejte se v ranních hodinách z Agadiru směrem k pohoří Atlas a k okraji Sahary. Zde si budete moct prohlédnout umělé přehrady, které se nazývají Youssef Ben Tachfine. Po této zastávce pokračujte do typicky berberské vesnice Massa. Zde můžete být uvítani v bývalém domově náčelníka kmene, který má označení „kasbah”. Budete mít příležitost obdivovat berberskou architekturu, tradice a způsob života a také ochutnáte typickou místní kuchyni. Poté můžete pokračovat podél řeky do přírodní rezervace pro ptactvo. Uvidíte mimo jiné i růžové plameňáky, kteří přilétají do Massa ze všech částí Evropy, aby zde přečkali zimu. Podíváte se také na pláž, kde budete mít hodinovou přestávku na občerstvení, plavání či opalování. Výlet zakončete v malé rybářské vesničce Tifnit. Moc hezký výlet.